AKÜNÜN BİTTİĞİNİ NASIL ANLARIZ? - Yıldırım Oto Elektrik
AKÜNÜN BİTTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?
AKÜNÜN BİTTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              AKÜNÜN BİTTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Arabanın, ilk hareketini gerçekleştirebilmesi için bir elektrik gücüne ihtiyacı vardır. otomobil çalışmadığı zaman bu enerjinin bir şekilde ilk çalışma için sağlanması gerekmektedir. Bu enerjinin depolanması ve ihtiyaç durumunda kullanılması için üretilen parçaya da akü denilmektedir. Akü fiyatları arabaların amper ve voltaj değerlerine göre farklılık göstermektedir. akünün bitmesi durumu ise arabanızın                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Akünün bittiği nasıl anlaşılır                                                                                                                                                                                                                                                                         

Bir akünün bittiğini anlamanız için uzman olmanız gerek yok. Acemi bir araç kullanıcısı bile bunun işlemini gerektiği gibi yapmadığını anlayabilir. Bunun için çok farklı seçenek vardır. Elektrik ile çalışan ışıkları kontrol edebilirsiniz. Bundan önce ise araç kontağını çevirmeniz yeterli olacaktır. Eğer kontağı çevirdiğiniz de araç göstergelerinin çalışması için gerekli olan elektrik gelmiyorsa akünün bittiğini anlayabilirsiniz. Ya da kontağı çevirdiğiniz de motor çalışmak için gerekli işlemi yapmıyor ve tık diye bir ses geliyorsa aküyü kontrol etmeniz gerektiğini anlarsınız.

Tabi bu sorunların hepsi akünün bitmesi yüzünden yaşanmayabilir. Aküyü motora bağlayan kutum başlarında gevşeme veya çıkma yaşanmış olabilir. Akünün kesinlikle bittiğine kanaat getirmeden burası mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer dediklerimizden birisi yaşanmışsa gerekli anahtar ile yerine yerleştirilmeli ve bir daha yerinden çıkmaması için sıktırılmalıdır. Sorun bunlardan değilse akünün bitmiş olduğunu kesinlikle kanaat getirebiliriz. Korna sistemi de aküye bağlıdır, eğer kornanız çalmıyorsa akünüzde bitmiştir. En basit akünün bitmiş olduğunu anlama yöntemlerinden birisidir. Yapılması gereken ise elektrikçilere giderek akünün şarj edilmesine istemek olacaktır. Ya da uygun fiyata aracınız için yeni bir akü alabilirsiniz. Bunu yapmadan önce ustanızdan tavsiye almanızı tavsiye ederiz. O sizi daha net bir şekilde yönlendirecektir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Akümülatör kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine elektrik enerjisini de kimyasal enerjiye dönüşümlü olarak bir çok sefer çevirebilen cihazlara denir. Kurşun-asit akümülatörlerinde elektrot olarak kurşun ve kurşun oksitleri, elektrolit olarakta seyreltilmiş sülfürik asiti kullanırız. Şarjlanmış bir aküde (+) artı elektrodda kurşun dioksit (-) eksi elektrodda ise süngerimsi gözenekli yapıya sahip kurşun bulunur.

meltem_aku_kesit

Akümülatörün Parçaları:

Plakalar: Akümülatörlerin enerji vermesini sağlayan en önemli parça, plakalardır. İki çeşit plaka bulunur;artı ve eksi plakalar. Plakanın iskeleti ızgaradır. Izgaralar düşük miktarlarda antimuan veya kalsiyum içeren alaşım kurşundan dökülür veya genişletilmiş metal (expended metal) teknolojisi ile kalsiyumlu şeridin ezilerek genişletilmesi sonucunda üretilirler . Izgaranın üretim yöntemi ve kalıp dizaynı plakanın özelliklerini etkileyen faktörlerdir. Izgaranın üzerinin farklı nitelikteki hamurlarla sıvanması ile artı ve eksi plakalar elde edilir. Artı plakalar akımı veren plakalar oldukları için ve oksitlenme reaksiyonu bu plakada olur eksi plakalara göre her zaman daha kalın ve ağır üretilirler.

Kutu, kapaklar: Kutu ve kapaklar plastikten (Polipropilen kopolimerlerinden) üretilirler ve bunların görevi yeterli yalıtımı, sızdırmazlığı , mekanik ve kimyasal özellikleri korunması ve uzun süreli dayanıklılığı sağlamasıdır.

Ayıraçlar: Ayıraçlar eksi ve artı plakaların birbirine değerek kısa devre olmasını engelleyen ve aynı zamanda da elektriği taşıyan iyonların geçişine engel olmayan levha veya torba şeklinde plastik ayırıcılardır.

meltem_aku_plaka_kesit

Kutup Başları: Her kurşun-asit hücresi 2 Volttur. İstenilen akü voltajına bağlı olarak bunlar seri bağlanırlar. Bunun sonucunda artı plakaların bağlı olduğu uc artı kutuptur eksi plakaların bağlı olduğu uç eksi kutuptur. Kutupların üzerinde veya yanlarında işaretleri vardır ve artı kutup daha büyüktür.

Gaz Kapakları: Akümülatörün üretiminde kullanılan alaşımın özelliğine bağlı olarak her zaman Hidrojen ve oksijen gazı çıkışları vardır. Akü içerisindeki basıncın belirli değerlerin altında kalması gerekir . Bu amaçla gazın dışarıya çıkmasını sağlayan delikli kapaklara buşon denir.

Elektrolit: Elektrolit plakaların içerisine batırıldığı iyonların artı kutuptan eksi kutuba taşınmasını sağlayan sulandırılmış sülfirik asittir. Elektrolitin yoğunluğu akünün özelliklerini etkiler. Yüksek yoğunluklarda akü yüksek voltaj verir ancak kısa sürede yıpranmaya neden olur. Düşük yoğunluklu elektrolitler ise volt ve marş basma gücünün azalmasına neden olurlar. Elektrolit yoğunluğunun ölçülmesinde Bome deyimi kullanılmaktadır. Bome derecesi ile yoğunluk arasındaki bağıntı aşağıdaki gibidir. Be = 144.38 * ( 1- 1/d)

3.2 Çalışma Prensibi

Deşarj işlemi sırasında aşağıdaki tepkimeler olur, kurşun dioksit ve kurşun, kurşun sülfata dönüşür. Aşağıdaki reaksiyonların yönünün tersini düşünürsek şarj olur ve reaksiyonun yönünün tersine çevirebilmek için en azından akümülatörün geriliminin biraz üzerinde voltajın dışarıdan uygulanması gerekmektedir. Şekil 3.1 de şema halinde şarj-deşarj işlemleri anlatılmaktadır.                                                                                                                            meltem_aku_üretim_hibrit                                                           


Neden Yıldırım Oto Elektrik Servisi

Yıldırım Oto Elektrik ben Ali Ekber YILDIRIM 1985’te mesleğe çıraklıktan başladım.
Meslek eğitim merkezinde okudum. Mesleğe başlama yerimiz Ümraniye Oto sanayisitesindendir.

İşletmemiz Akü SatışAkü Yıllık BakımÇekmeköy Oto elektrikpark sensörüoto alarm, yedek anahtar, klimaoto bakımşarjmarşmüzik sistemi ve benzeri geniş yelpaze içerisinde müşterilerini kaliteliyle buluşturmayı ilke edinmiştir.

 

Hizmetlerimiz
Her marka ve modelde ihtiyacınız olan tüm elektrik, kalorifer, radyatör, akü vb. işlerinizi başarıyla ve titizlikle uygulamaktayız.

Audi

Peugoet

Chevrolet

Bmw

Renault

Citroen

Volkswagen

Mitsubishi

Toyota

Mercedes

Nissan

Volvo

Skoda

Honda

Ford

Subaru

 

Hizmet Alanlarımız

 

Adalar

Ataşehir

Beykoz

Çekmeköy

Kadıköy

Kartal

Maltepe

Pendik

Sancaktepe

Sultanbeyli

Şile

Tuzla

Ümraniye

Üsküdar

 

Yerimiz
Adres: Aşağı Dudullu Mh. Şahinler Caddesi (Çekmeköy Sapağı), 34773 Ümraniye / İstanbul
Tel:   (0216) 420 11 27
GSM: (0535) 291 91 27

 

 

Yorumlar
Güvenlik Kodu
Gönder