MOTOR YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR? - Yıldırım Oto Elektrik
MOTOR YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?
MOTOR YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?

   MOTOR YAĞI NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİDİR?                                                      

Motor yağı, otomobilin en önemli sıvılarının başında gelmektedir. Özellikle motor aşınmalarının büyük kısmı, uzun süre motor yağı değişimi yaptırmamaktan kaynaklanmaktadır. Özellikle yeni otomobillerde kalitesiz motor yağı seçimi ve uzun süre motor yağı değişimi yapılmaması, araba motorlarının uzun kilometreler sorunsuz şekilde kullanılmasının önüne geçmektedir.

MOTOR YAĞI GÖREVİ NEDİR?

Motor yağı, otomobilin pistonları ve motor bloğu arasında olan sürtünmeyi en aza indirgemek için üretilen bir motor sıvısıdır. Bu sıvı motor performansı ve yakıt tüketimi üzerinde bile doğrudan etkilidir.

MOTOR YAĞI DEĞİŞİM SÜRELERİ NELERDİR?

Motor yağı değişim süreleri, üretici firmanın belirlediği periyodik bakım sürelerine değişiklik göstermektedir. Motor yağı değişimi benzinli araçlarda ortalama 10.000 kilometrede bir, dizel araçlarda ise ortalama 15.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Bu rakam Mobil Oto Servis tarafından her iki yakıt tipi içinde 10.000 kilometre olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü yağ değişim süreleri üzerinde kullanım tarzı ve iklim koşulları da doğrudan etkilidir. Bundan doları ortalama rakamları göz önünde bulundurmak doğru bir yaklaşım olmayabilmektedir.

MOTOR YAĞI SEÇİMİ YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Motor yağı değişimi yapılırken, uygun viskoziteye sahip motor yağları tercih edilmektedir. Bu viskozite değerleri otomobilin kilometresiyle doğru orantılı şekilde tercih edilmelidir. Mobil Oto Servis olarak 100,00 kilometre ve üzerindeki araçlar için 10-40, 100,00 kilometre altındaki araçlar içinse 5-30 viskozite değerine sahip olan motor yağı tercih etmek doğru bir seçim olacaktır. Çünkü kilometre farklılıklarına bağlı olarak yağın kalınlığı veya inceliği son derece önemlidir.

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ NASIL YAPILIR?

Motor yağı değişimi bazı teknik ekipmanlar gerektiren bir iştir. Öncelikle arabanız yerden kaldırılarak motor yağı değişimi için hazırlanır. Daha sonra eski motor yağınız boşaltılarak atık yağ kabına alınır.  Ardından karter tapası sıkılır ve yeni motor yağı eklenir. Daha sonra yağ çubuğu ile motor yağ seviyesi kontrol edilerek motor yağı değişim işlemi tamamlanır. Motor yağı değiştirildikten aracınıza eklenen motor yağ katkısı tarzı sıvıların pek bir avantajı yoktur. Bu tarz ürünler tamamen ticari maksatlı üretilen ürünlerdir. Mobil Oto Servis’te motor yağı değişiminin nasıl yapıldığını merak edenler videoyu izleyebilir.                                                                                                                                                                                                                                  Motor yağı değişimi yapılırken mutlaka kaliteli markaların ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Bu markalar Mobil Oto Servis’in de kullandığı markalardan olan Castrol Magnatec, Mobil1, Shell gibi markaların kaliteli yağları olmalıdır                                                                                                         www.yildirimotoelektrikservisi.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       


Neden Yıldırım Oto Elektrik Servisi

Yıldırım Oto Elektrik ben Ali Ekber YILDIRIM 1985’te mesleğe çıraklıktan başladım.
Meslek eğitim merkezinde okudum. Mesleğe başlama yerimiz Ümraniye Oto sanayisitesindendir.

İşletmemiz Akü SatışAkü Yıllık BakımÇekmeköy Oto elektrikpark sensörüoto alarm, yedek anahtar, klimaoto bakımşarjmarşmüzik sistemi ve benzeri geniş yelpaze içerisinde müşterilerini kaliteliyle buluşturmayı ilke edinmiştir.

 

Hizmetlerimiz
Her marka ve modelde ihtiyacınız olan tüm elektrik, kalorifer, radyatör, akü vb. işlerinizi başarıyla ve titizlikle uygulamaktayız.

Audi

Peugoet

Chevrolet

Bmw

Renault

Citroen

Volkswagen

Mitsubishi

Toyota

Mercedes

Nissan

Volvo

Skoda

Honda

Ford

Subaru

 

Hizmet Alanlarımız

 

Adalar

Ataşehir

Beykoz

Çekmeköy

Kadıköy

Kartal

Maltepe

Pendik

Sancaktepe

Sultanbeyli

Şile

Tuzla

Ümraniye

Üsküdar

 

Yerimiz
Adres: Aşağı Dudullu Mh. Şahinler Caddesi (Çekmeköy Sapağı), 34773 Ümraniye / İstanbul
Tel:   (0216) 420 11 27
GSM: (0535) 291 91 27

 

 

Yorumlar
Güvenlik Kodu
Gönder